Ajalugu

Shitoryu karate ajalugu

Shitōryū rajaja Kenwa Mabuni sündis Shuri piirkonnas, Okinawa saarel aastal 1889. Kaks suurimat Senseid sel ajal olid Yasutsune (Anko) Itosu (1830-1915) Shuri piirkonnas, Okinawa pealinnas ja Kanryo Higashionna (1852-1915) Naha piirkonnas, Okinawa saarel. Kuigi, nad esindasid kõrgeimat autoriteeti samal ajal, oli nende õpetamisviis täiesti erinev üksteisest süsteemi poolest. Itosu rõhutas kiirust ja vilkust, samal ajal kui Higashionna pidas tähtsamaks keha tugevdamist lähedases võitluses ning pani rõhku ümaramatele liigutustele. Anko Itosu ja Kanryo Higashionna olid ühed mõjukamaid nimesid karatedō’s, siis kui Shōtōkani rajaja Gichin Funakoshi oli Anko Itosu ja Gōjuryū rajaja õpilane ning Chojun Miyagi oli Kanryo Higashionna õpilane.

Kenwa-MabuniKenwa Mabuni (1889-1952) algselt õppis Itosu juures. Hiljem, Itōsu loaga ja oma sõbra Chojun Miyagi julgustusega, läks ta Naha linna, et õppida Higashionna juures. Mabuni ei olnud ainult oskuslik karates, vaid ta õppis ka relvakunsti (Kobudō). Samuti oli tal ka hea asjatundlikkus Baihe Quen (‘valge kure’) Kenpōs. Aastal 1915, kolis ta Osakasse Jaapanisse ja alustas seal õpetamist oma majas. Ta õpetas politseijaamades ning ülikoolides, et levitada karated Jaapanis. Ta rajas “Okinawa Karate Kenkyu Kai” aastal 1925 ning avas ühe Dōjō Osaka Nishinari linnajaos aastal 1935 ja ta nimetas oma karate stiili Shitōryū’ks. Ta rajas oma uue stiili karates, kus põhiliseks oli õpetused tema kahelt suurelt Senseilt.

Mabuni segas mõlemad Naha-Te ja Shuri-Te, et kujundada oma uut stiili Shitōryū. Stiili nimi on samuti kombinatsioon kahe Sensei nimedest. Ta võttis esimese tähe oma mõlema Sensei nimest. Esimene täht, mis esindab Itōsu nime, hääldatakse “Shi” ja esimene täht Higashionna nimest, hääldatakse “Tō”, Ryū tähendab stiili.


MotobuhaMotobuha Shitōryū

Motobuha Shitōryū on Motobu Choki ühe silmapaistva õpilase Kokuba Kosei (Kuniba Yukimori) poja Kuniba Kosho poolt loodud stiil oma meistrite Motobu ja Mabuni tehnikaarsenalist.


KunibakaiKunibakai

1959.a. suri Kuniba Yukimori, jättes oma “perekonna” kunsti Kuniba Kosho-le, kes võttis nimeks Shōgō (‘tugev sõdalane’), saades sellega noorimaks karatepere peaks Jaapanis.

Kuniba Shōgō sidus oma Motobu ha ja Shitōryū õpetused ning nimetas enda stiili Motobuha Shitōryū-ks. Kuniba Shōgō jätkas õpetamist kuni surmani 1992.a. Sellest ajast on tema kunsti jätkav pealik tema vanim poeg Kuniba Kosuke ning noorim poeg Kuniba Kozo on esimees organisatsioonis Kuniba Kai International.


Pildid:
© Wayne Carter, Kazoku Dojo Kokusai Karate Shiyou Kai England (www.shitoryu.org.uk)
© Winchester Rendokan (www.tnrendokan.com)