Bassai


bassai1
bassai2
Bassai (Passai) kata on üks huvitav uurimisobjekt. Bassai kata on üks neist katadest, millel on väga palju eri vorme, mis on säilinud tänapäevani. Võrdleme neid erinevaid vorme, et jälgida Tomarite ja Shurite ajaloolist arengut.

Bassai või Passai?

JKF (Jaapani Karate Föderatsioon) kasutab nime “Bassai”. Kuid Okinawal kasutatakse tõenäoliselt “Passai”. Esimene raamat, mis seda katat esitles, oli Funakoshi Gichini “Rentan Goshin Karatejutsu” 1922. a. Siis kasutas ta nime “Passai”. Funakoshi Gichin läks üle “Bassai’le” oma kolmandas raamatus “Karatedō Kyōhan” 1935. a.

Lisaks ülalolevale algupärasele kirjapildile on olemas ka alternatiivne kirjapilt, mida kasutavad teised siilid:

bassai3

Passai kata võib laias lastus jagada järgnevatesse kolme gruppi:

Tomari Passai-tüüp – Avatud käed – Nukite (odakäsi) või Shotei (peopesa). Blokeerimine ja kontra samaaegselt.
Matsumora no Passai
Oyadomari no Passai
Kiyan no Passai
Motobu no Passai

Matsumura Passai-tüüp (Shuri Passai)
Matsumura all mõeldakse Matsumura Sokoni (1809-1899). Kasutatakse rusikas käsi avatud käte asemel. Blokeerimine ja vastulöök samaaegselt.
Matsumura no Passai
Tawada no Passai
Chibana no Passai

Itosu Passai-tüüp

Itosu Ankō (1828-1914) Passai. Kasutatakse rusikas käsi. Tehnikad koosnevad vaid blokeeringutest kata esimeses osas.
Shitōryū Passai
Shōtōkan Passai
Wadōryū Passai

On üsna selge, et Tomari Passai-tüüp on see vanim vorm, kuna paljud hiina süsteemid kasutavad lahtisi käsi rusikate asemel. Tomari Passai-tüüp on tõenäoliselt alalhoidnud rohkem algset hiina vormi koos lahtiste käte rünnakutega nagu Nukite või Shotei.

Matsumura Sokon on võib-olla muutnud või okinawaseerinud – st. läinud üle lahtistelt kätelt rusikatele. Sarnasus Tomari-tüübi ja Matsumura-tüübi liikumismustri vahel on väga suur.

Tomoyori spekuleerib, et pärast Matsumura Sokoni Pekingi-reisi oli ta arvatavasti väga inspireeritud hiina süsteemidest, kuid siis ärkas temas natsionalismitunne ja ta otsustas võitluskunsti Okinawal okinawaseerida. Edasi võttis Itosu Ankō välja kõik ründetehnikad. Itosu Passai-tüüp koosneb ainult blokeeringutest. Nähtavasti võttis ta ründetehnikad välja selleks, et tutvustada Karated Okinawa koolidele. Siis oleks see vähem sobilik olnud, kui see oleks sisaldanud ründetehnikaid. Karate pidi sobima kooli kui võimlemistund.

Niimoodi võib spekuleerida Tomarite positsioonist karate ajaloos.

Tomaritel ja Shuritel on üsna sarnane algallikas. Tomarite on säilitanud algse vormi, kuid Shurite on muutunud või okinawaseerunud tänu Matsumura Sokonile ja Itosu Ankōle.